Stawy to ruchome połączenia kości, które umożliwiają sprawne poruszanie się. Choroby stawów i zwyrodnienia dotyczą dużej części populacji – przypuszcza się, iż zmaga się z nimi około 10 mln Polaków. Dolegliwości pojawiają się przeważnie, gdy proces chorobotwórczy jest już bardzo zaawansowany, w związku z czym bardzo ważna jest prawidłowa profilaktyka. W jaki sposób dbać o stawy?
Aktywność fizyczna kluczem do zdrowego stylu życia
Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Siedzący tryb życia wspomaga rozwój wielu chorób układowych m.in. zwyrodnienia stawów oraz przyczynia się do nadwagi i otyłości, które stanowią dodatkowy czynnik ryzyka zdrowotnego. Ruch jest naturalną czynnością dla stawów, w przypadku jej zaprzestania, zanika tkanka chrzęstne, która jest odpowiedzialna za właściwe funkcjonowanie stawów. W konsekwencji tego procesu ruchome połączenia kości zastukają. Aktywność fizyczna powinna być wykonywana regularnie – minimum 3 razy w tygodniu – i niezbyt obciążająca, szczególnie gdy dotychczas była ona znikoma. Najlepiej zacząć od jazdy na rowerze, spacerów, zajęć na basenie lub fitnessu. Dodatkową zaletą aktywnego trybu życia jest prawidłowy poziom endorfin w organizmie, które odpowiadają za dobre samopoczucie.
Przyczyny i objawy zapalenia stawów
Choroby stawów, które najczęściej pojawiają się w populacji to reumatoidalne zapalenie stawów oraz zapalenie stawów i kości. Są to schorzenia, które różnią się od siebie pod wieloma względami, w tym również rekomendowanym sposobem żywienia.
Zapalenie kości i stawów jest chorobą, która objawia się zmianą budowy i zwyrodnieniem stawów. Może ona być skutkiem urazu stawu lub następstwem zwyrodnienia. Specjaliści podkreślają, iż jedną z przyczyn może być również zachwiana gospodarka wapniowa. Statystyki ukazują, iż nawet 90% społeczeństwa może w ciągu życia zetknąć się z tą chorobą. Najczęściej jednak pojawia się ono u osób w średnim wieku. Zapalenie stawów i kości obejmuje głównie kolana, biodra oraz kostki. W obszarach dotkniętych chorobą odczuwa się ból bądź dyskomfort w wyniku sztywności stawu.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów przeważnie występuje po 30. roku życia, ale sporadycznie pojawia się nawet u małych dzieci. Statystyki ukazują, iż reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej związane jest z obecnością szkodliwych wirusów i bakterii w organizmie, jak również z alergenami, niedoborem poszczególnych składników odżywczych czy nietolerancjami pokarmowymi. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na nadgarstkach, palcach, kostkach i kolanach. Objawiają się zaczerwienieniem, opuchlizną i stanami zapalnymi.
Dieta wspierająca stawy
Pełnowartościowa, zbilansowana dieta wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów – ma ona ogromne znaczenie zarówno w profilaktyce, jak i łagodzeniu objawów zwyrodnienia. Zaleca się, aby była bogata w wapń praz witaminę C, niezbędne do produkcji kolagenu, jak i antyoksydanty, karotenoidy i flawonoidy. W praktyce specjaliści rekomendują ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, takich jak produkty mięsne, masło, smalec, śmietana na rzecz owoców, warzyw, olejów roślinnych, roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz morskich ryb będących naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wywierają pozytywny wpływ na stawy.