Zwyrodnienia stawów uważane są za konsekwencję, jaką współczesne społeczeństwa odczuwają za znaczne wydłużenie życia oraz postęp cywilizacyjny. Na bóle stawów cierpi co piety mieszkaniec Europy, a co trzynasta osoba z tego właśnie powodu codziennie sięga po leki przeciwbólowe.
Przyczyny uszkodzeń stawów
Stawy kolanowe są jednym z bardziej skomplikowanych typem stawów w naszym organizmie. Ponadto to właśnie one najczęściej ulegają kontuzjom. Nie istnieje żadna granica wieku, od której zaczynają się zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Mają one różne przyczyny oraz mogą rozpocząć się w każdym wieku. Zwyrodnienie, a więc zniszczenie stawu może być konsekwencją nieleczonych urazów łąkotek czy więzadeł. To sprawia, iż staw pracuje w niewłaściwy sposób, a więc jego powierzchnie szybciej się ścierają, co doprowadza do degradacji całego stawu. Wraz z upływem czasu rozwija się choroba zwyrodnieniowa. Jednak może się ona pojawić również jako następstwo chorób w obrębie całego organizmu, ale najczęściej zmiany w stawach wywołane są przez schorzenia tarczycy i reumatyczne. Zmiany zapalne błony maziowej wywołane zakażeniem chlamydiami, bakteriami, wirusami lub bakterią odpowiedzialną za boreliozę prowadzą do uszkodzenia chrząstki stawowej, czyli również do zwyrodnienia stawów.
Inną grupą zwyrodnień są te o nieokreślonej przyczynie, a więc idiopatyczne. Przyczyną zwyrodnień stawów może być również, choć zdarza się to bardzo rzadko, zbyt mała podaż selenu w diecie.
Kondycja stawów zależna jest również od stylu życia, intensywności, z jaką uprawiany jest sport oraz wykonywanej pracy. I tak wyczynowe uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna prowadzą do szybszego zużywania się stawów. Powszechna w naszym społeczeństwie otyłość i nadwaga są kolejnymi przyczynami niszczenia stawów. Bardzo często zrzucanie 10-20 niepotrzebnych kilogramów, redukuje o 30-40 procent ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.
W jaki sposób można odbudować chrząstkę?
Do zniszczenia chrząstki stawowej dochodzi wskutek zarówno procesów zwyrodnieniowych, jak i w trakcie urazów. Uszkodzenia chrząstki stawowej rzadko występują bez większego powodu. Zwykle pojawiają się razem z innymi uszkodzeniami kolana. Powodem pourazowego zniszczenia chrząstki stawowej są przeważnie kontuzje, podczas których na staw kolanowy działała siła bądź znaczne przeciążenie.
Profilaktycznie oraz w celu łagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów zaleca się stosowanie leków łagodzących jej objawy jak np. piascledine 300. W przypadku gdy uszkodzeniu uległa nieznaczna powierzchnia chrząstki stawowej, efektywną metodą jej naprawienia jest zabieg, który opiera się na nawierceniu w kości znajdującej się pod uszkodzoną chrząstką niewielkich otworów. Z wyciekającej z dziurek krwi powstaje blizna, która z powodzeniem zastępuje uszkodzoną chrząstkę. Blizna kształtuje się przez okres 6-12 miesięcy. Jeśli powyższa metoda okaże się nieskuteczna lub uszkodzenie jest bardzo rozległe, zaleca się przeszczep chondrocytów.