Wysokie tempo życia, stres i niewłaściwa dieta to czynniki, które sprawiają, iż niedobór magnezu osiąga w dzisiejszych czasach rozmiary epidemii. Producenci suplementów diety nagminnie wykorzystują ten fakt, bezustannie tworząc nowe reklamy coraz to nowszych preparatów z magnezem. Jedną z form magnezu, jaka dostępna jest w takich produktach, jest tlenek magnezu. Czym różni się on od innych form tego pierwiastka oraz czy warto go stosować?
Magnez – dlaczego nie powinno go zabraknąć w planie żywieniowym?
Magnez jest pierwiastkiem, który bierze udział w niezliczonej ilości procesów zachodzących w ciele człowieka. Jest znany jako istotny czynnik dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego – niedobory magnezu przejawiają się drganiem powieki, sennością, zmęczeniem oraz skurczami mięśni. Magnez bierze udział również w regulowaniu pracy wielu innych układów i organów, między innymi nerek, tarczycy oraz układu odpornościowego.
Niestety, obecnie występuje wiele czynników sprawiających, iż może dojść do niedoboru magnezu. Jest on wypłukiwany przez alkohol, kawę i inne używki. Skomponowanie planu żywieniowego bogatego w magnez również może być trudne, gdyż wiele spożywanych produktów pozbawionych jest tego pierwiastka w trakcie stosowania metod przetwarzania żywności. Sytuacji nie polepsza również fakt, iż produkty rolnicze często są uprawiane na wyniszczonej intensywną eksploracją gleby, przez co same w sobie nie mają właściwych ilości magnezu. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest suplementacja produktami zawierającymi magnez.
Co wyróżnia tlenek magnezu od innych form?
Nie jest możliwe przyswajanie czystego magnezu. Pierwiastek ten musi występować w związku chemicznym oraz zostać rozłożony w organizmie. Tak więc w suplementach diety zawarte są najróżniejsze postaci magnezu, między innymi:
- chlorek magnezu – cząsteczka kwasu jabłkowego i atom magnezu,
- cytrynian magnezu – cząsteczka kwasu cytrynowego i atom magnezu,
- tlenek magnezu – atom tlenu i atom magnezu,
- chelat magnezu – magnez łączony z glicyną w różnych proporcjach.
Formy magnezu różnią się wieloma parametrami. Niektóre mają pochodzenie nieorganiczne, inne organiczne, co przekłada się na przyswajalność. Ponadto związki chemiczne, do których przyłączony jest magnez, również nie są bez wpływu na działanie suplementu.
Jaka jest przyswajalność tlenku magnezu?
Od ilości związków magnezu w preparacie istotniejsza jest przyswajalność. Jest to wyrażany w procentach stosunek wchłoniętej przez organizm ilości substancji do ogółu dostarczonej porcji. Pozostała, niewchłonięta część dawki zostaje wydalana, najczęściej w moczu. Przyswajalność preparatu zależy przede wszystkim od jej rozpuszczalności w wodzie oraz tego, czy ma nieorganiczne lub organiczne pochodzenie.
Badania wykazują, iż tlenek magnezu jest przyswajalny w 4%. Oznacza to, iż z preparatu reklamowego zawrotną dawką 300 mg magnezu realnie przyswojone jest jedynie 12 mg. Tymczasem zapotrzebowanie na ten składnik u dorosłego człowieka wynosi od 300 do 400 mg na dzień.