L-arginina w ostatnich latach zyskuje na popularności. To aminokwas biorący czynny udział w wielu procesach metabolicznych. Szczególnie doceniana jest w środowisku sportowym. Czym właściwie jest i jakie zadanie spełnia w organizmie człowieka?
Co warto wiedzieć o L-argininie?
L-arginina to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów kodowanych przez DNA. Może być wytwarzana w organizmie z proliny i kwasu glutaminowego, jednak zdarzają się sytuacje, w których organizm traci możliwość syntezy L-argininy, co wiąże się z potrzebą zwiększenia jej dostarczania wraz z pożywieniem.
Jedną z najważniejszych funkcji tego aminokwasu jest zwiększenie produkcji tlenku azotu (NO) w organizmie, który wspiera pracę układu krwionośnego. L-arginina może więc przyczynić się do utrzymania zdrowego krążenia krwi.
L-arginina a uprawianie sportu
Czynny udział w wytwarzaniu tlenku azotu przekłada się także na rozszerzenie naczyń krwionośnych i transport substancji odżywczych do mięśni. Usprawnia to ich pracę, a także zwiększa efektywność treningu. Jest to cecha szczególnie ważna dla sportowców różnych dziedzin – szczególnie dla kulturystów oraz osób wykonujących intensywne treningi skoncentrowane na budowie mięśni.
Jeśli trenujemy intensywnie i zależy nam na rozwoju siły oraz rozbudowie mięśni, z pewnością zainteresują nas właściwości, jakie wykazuje L-arginina.
Inne plusy wynikające z działania L-argininy to:
– wspomaganie regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym,
– wsparcie w atrofii mięśni,
– pobudzenie i pomoc w rozwoju masy mięśniowej,
– wsparcie dla harmonijnego wzrostu i rozwoju młodych organizmów,
– pomoc w stymulacji produkcji hormonu wzrostu.
L-arginina – korzyści dla mężczyzn
Właściwości tego aminokwasu budzą duże zainteresowanie wśród mężczyzn. Wynika to z faktu, iż L-arginina wpływa pozytywnie na spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników, może również zwiększać ich ruchliwość. Ponadto L-arginina pomaga poprawić krążenie krwi na poziomie miednicy, a także wywołać lub poprawić erekcję.
Występowanie L-argininy w żywności
Naturalnymi źródłami tego wszechstronnego aminokwasu są:
– mięso wołowe,
– jaja,
– mleko,
– łosoś,
– kasza gryczana,
– nasiona słonecznika,
– nasiona sezamu,
– orzechy laskowe,
– orzechy włoskie,
– orzeszki ziemne.
W przypadku niedoborów l-argininy lub braku możliwości wzbogacenia diety o zawierające ją produkty istnieje możliwość jej suplementacji. Podczas przyjmowania suplementów z l-argininą należy ściśle przestrzegać wytycznych dołączonych do opakowania konkretnego preparatu.