Pierwsze dni po porodzie wiążą się z ogromną radością z przywitania na świecie wyczekiwanego maluszka. Czas połogu nie jest jednak łatwy – zmęczenie fizyczne i pojawiające się dolegliwości mogą dać się we znaki świeżo upieczonej mamie. Aby wyjść trudnościom naprzeciw, warto się na nie przygotować.
Okres połogu – co dzieje się po porodzie?
Połóg to okres poporodowy, w którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Zazwyczaj trwa do 6-8 tygodni i można go podzielić na 3 etapy:
– połóg bezpośredni (pierwsza doba po porodzie),
– wczesny połóg (pierwsze 7 dni po porodzie),
– późny połóg (do 6-8 tygodni po porodzie).
Okres połogu to czas zmian w ciele oraz psychice kobiety. Nowa sytuacja i szereg możliwych reakcji organizmu może wzbudzić niepokój u świeżo upieczonej mamy. Warto się na to przygotować i zadbać o niezbędne środki, które pomogą młodej mamie przetrwać ten trudny czas.
Bóle i skurcze połogowe
Jednymi z najczęstszych dolegliwości w okresie połogu są bóle brzucha oraz skurcze macicy. Jeśli kobieta je odczuwa – to znak, że jej macica przy pomocy skurczów stara się zmniejszyć i wrócić do rozmiarów sprzed ciąży. Ból brzucha może nasilać się podczas karmienia piersią, ponieważ wydzielana w czasie tej czynności okscytocyna wywołuje skurcze macicy.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu po porodzie to powszechna dolegliwość. Przyczynia się do niego rozluźnienie i zwiotczenie mięśni podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego.
Ta dolegliwość najczęściej znika samoistnie. By jej zapobiec, warto jeszcze w czasie ciąży ćwiczyć mięśnie Kegla.
Suchość pochwy
Suchość pochwy w okresie połogowym wywołana jest przede wszystkim niedoborami estrogenów, czyli hormonów płciowych, które odgrywają dużą rolę w aspekcie nawilżenia miejsc intymnych. Niedostateczne nawilżenie może wywoływać dyskomfort, a także uczucie swędzenia lub pieczenia, czy nawet prowadzić do infekcji intymnych. Rozwiązaniem tego problemu są preparaty nawilżające pochwę, niezawierające hormonów (np. Vagisan, Mucovagin czy Feminum).
Krwawienie połogowe
Tzw. odchody połogowe to naturalna wydzielina z rany po łożysku. W pierwszych dniach krwawienia jest intensywnie czerwona, z czasem przybiera barwę jasnożółtą, aż do zaniknięcia po około miesiącu. Należy obserwować jej barwę, zapach oraz objętość. Ze względu na odczyn zasadowy, który sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Aby obniżyć ryzyko infekcji, należy:
– ściśle przestrzegać higieny zarówno w pierwszych dniach, jak i przez cały czas trwania połogu,
– często zmieniać wkładki lub podpaski,
– unikać kąpieli w wannie.