Polski awangardowy poeta Józef Czechowicz powiedział kiedyś, że „kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany”. W tym powiedzeniu jest naprawdę mnóstwo racji. Według licznych badań – osoby regularnie czytające książki są zdecydowanie mądrzejsze, mają lepszą wyobraźnie i inwencję twórczą.
Autorzy napisali miliony różnych książek. Które z nich sprzedały się największym nakładzie? Poznaj piętnaście najlepiej sprzedających się książek wszechczasów.
- Karol Dickens – „Opowieść o dwóch miastach”
Napisana w 1859 roku książka została sprzedana w ponad 200 milionach egzemplarzy. Opowiada o losach Karola Darnaya i Sydneya Cartona. Przedstawia dwie potężne stolice – Londyn oraz Paryż. - R.R. Tolkien – „Władca Pierścieni”
Powieść high-fantasy Tolkiena napisana została w 1955 roku. Sprzedała się w około 150 milionach egzemplarzy. To kontynuacja powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. - R.R. Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Powieść high-fantasy wydana w 1937 roku. Jest to opowieść o wyprawie krasnoludów do Samotnej Góry, która zajmowana jest przez ognistego, skrzydlatego smoka – Smauga. Łączna sprzedaż to około 140 milionów egzemplarzy. - Antoine de Saint-Exupery – „Mały Książe”
Mały Książe to powiastka filozoficzna, która została stworzona dla dzieci. Przetłumaczona na ponad 300 języków, sprzedana została w nakładzie równym 140 milionom. - K. Rowling – „Harry Potter i Kamień filozoficzny”
Pierwszy z tomów cyklu przygód Harrego Pottera. Powieść fantasy napisana przez Rowling debiutowała w 1997 roku. Została sprzedana w nakładzie około 107 milionów. - Agatha Cristie – „Dziesięciu murzynków”
Powieść kryminalna Agathy Cristie „Little ten nigers” to intrygująca książka, która wciągnie każdego fana kryminałów. Napisana została w 1939 roku. Jej łączna sprzedaż to około 100 milionów. - Cao Xueqin – „Sen Czerwonego Pawilonu”
Powieść historyczna „Sen Czerwonego Pawilonu” napisana została w XVIII wieku. Jedna z czterech historycznych chińskich powieści. Sprzedana w nakładzie 100 milionów egzemplarzy, głównie na rynku azjatyckim. - Rider Haggard – „Ona czyli historia niezwykłej wyprawy”
Przetłumaczona na 44 języków powieść Sci-Fiction to historia, której nie może pominąć żaden fan fantasy. Szacuje się, że sprzedana została w około 100 milionach egzemplarzy. - S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa”
Pierwszy tom opowieści z Narnii wydany został w 1950 roku. Od tamtego czasu, sprzedano około 85 milionów egzemplarzy. - Dan Brown – „Kod Leonarda da Vinci”
Najczęściej sprzedająca się książka sensacyjna. „Kod Leonarda da Vinci” to wysoko oceniana sztuka, która napisana została piętnaście lat temu – w 2003 roku. Szacuje się, że sprzedana została w około 80 milionach egzemplarzy. - Napoleon Hill – „Myśl i bogać się. Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces?”
Poradnik psychologiczny, który stanowi pierwszy wzorzec dla mówców motywacyjnych. Napisany został w 2006 roku. Od tamtego czasu, sprzedał się w nakładzie równym 70 milionów. - D. Salinger – „Buszujący w zbożu”
Kontrowersyjna książka amerykańskiego autora napisana została w 1951 roku. Szybko zyskała ogromną popularność. Do tej pory sprzedała się nakładzie równym 65 milionów. - Paulo Coelho – „Alchemik”
Najpopularniejsza powiastka filozoficzna znakomitego twórcy Paulo Coelho „Alchemik”. Wydana w 1988 roku książka została sprzedana 65 milionów razy. - K. Rowling – „Harry Potter i Komnata Tajemnic”
Druga część przygód małego czarodzieja – Harrego Pottera. Powieść napisana rok po debiucie „Harry Potter i Kamień filozoficzny”. Jej sprzedaż była równa 65 milionów egzemplarzy. - K. Rowling – „Harry Potter i Więzień Askabanu”
Napisana w tym samym roku co „Komnata Tajemnic” książka sprzedała się takiej samej liczbie egzemplarzy (65 milionów). Jest to trzeci tom, intrygujących przygód Harrego i jego przyjaciół.
Powyższy ranking został opracowany w oparciu o ogólnodostępne źródła. Dane mogą ulegać zmianie, gdyż wszystkie tytuły nadal są dostępne w sprzedaży. Najbardziej prawdopodobny jest awans powieści J.K. Rowling nt. przygód Harrego Pottera. Książki te nadal cieszą się ogromną popularnością.