Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że o zęby dziecka należy zadbać, zanim się pojawią. Zdrowy i równy zgryz to nie tylko kwestia walorów estetycznych, ale również właściwej wymowy, czy możliwości spożywania posiłków. O czym należy pamiętać od pierwszych dni życia maluszka?
Smoczek ortodontyczny – jaki wybrać dla dziecka?
Do niedawna uważano, że stosowanie smoczków nie sprzyja właściwemu zgryzowi i może powodować różnego rodzaju wady anatomiczne. Dzisiaj wiemy jednak, że nie jest to prawdą, jeśli rodzic wybierze właściwy model takiego smoczka. Spora grupa producentów ma w swojej ofercie smoczek ortodontyczny. Większość produktów na rynku posiada pozytywne opinie i atesty ortodontów, a więc można z nich w pełni bezpiecznie korzystać. Tego typu smoczki są projektowane tak, aby wymuszać prawidłową pozycję szczęki i nie pozwalają na wykrzywianie się jej. Dobry smoczek ortodontyczny nie pozwoli również na to, żeby pierwsze zęby rosły krzywo. Jeśli tak się dzieje, najprawdopodobniej wynika to z budowy anatomicznej.
Butelki i kubki niekapki
Wielu lekarzy ortodontów ma niezbyt dobre zdanie na temat rozmaitych kubków niekapków, które rodzice kupują swoim dzieciom do nauki picia. Większość z nich wymusza niewłaściwą pozycję ust, a może mieć to przełożenie na wady wymowy i zgryzu u maluchów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest podawanie dzieciom napojów w normalnych kubkach i szklankach oraz słomkach. Uczą się bowiem w prawidłowy sposób układać usta, co później przydaje się podczas nauki mówienia. Nauczone w ten sposób dzieci znacznie szybciej samodzielnie radzą sobie z piciem, a nawet jedzeniem. Wielu rodziców obawia się bałaganu, jednak trzeba przebrnąć przez taki etap z odpowiednią dozą cierpliwości.
Prawidłowe zachowania i zwyczaje
W pierwszych miesiącach, a następnie latach życia, niezwykle istotną kwestią jest profilaktyka, a więc nauczenie dziecka właściwego gryzienia, jedzenia, picia, ale też układania szczęki. Należy zwracać uwagę na dziwne miny, które dziecko często robi nie zdając sobie z tego sprawy. Wiele maluchów wysuwa szczękę, a jest to pierwszym krokiem to krzywego zgryzu. Kolejna kwestia to oczywiście obserwacja małych ząbków. Jeśli rodzicowi wydaje się, że rosną niewłaściwie, powinien to koniecznie skonsultować z lekarzem pediatrą. Ten posiada wiedzę na temat tego, w jakiej kolejności i miejscu powinny rosnąć mleczaki.
Kiedy udać się do specjalisty?
Prawidłowy zgryz jest bardzo istotny przez całe życie. Rolą rodzica jest zadbać o to, żeby dziecko w wieku dorosłym nie musiało nosić specjalistycznego aparatu. Jeżeli pediatra wskaże na taką konieczność lub rodzic sam stwierdzi, że dziecko nieprawidłowo ustawia szczękę, powinien zarejestrować je do ortodonty. Niestety, w przypadku państwowej służby zdrowia okres oczekiwania jest dość długi, a refundacja aparatu przysługuje jedynie do pewnego momentu, dlatego rodzice powinni spieszyć się, aby dziecko miało możliwość z niej skorzystać.