Pieluchy tetrowe to świetne rozwiązanie dla osób, które dbają o ekologię. Co więcej, ich niesamowite właściwości docenią szczególnie alergicy. Czy warto wybrać ten rodzaj pieluch? Co trzeba o nich wiedzieć?
Pieluchy tetrowe — mimo nowych rozwiązań, wciąż cieszą się ogromną popularnością
Pieluchy tetrowe to doskonały zamiennik pieluszek jednorazowych. mimo wszystko trudno dyskutować z faktem, iż są one mniej wygodne. Jednak współcześnie, kiedy to jednorazowe odpowiedniki są ogólnodostępne w każdym sklepie, tetrowe pieluchy wcale nie zostały zapomniane. Wszystko dlatego, że są one cenione przez mamy, które przywiązują dużą wagę do ekologii, jak i również ich pociechy są alergikami. Nie da się ukryć, iż tradycyjne pampersy w swoim składzie posiadają wiele toksycznych związków.
Jak prawidłowo zakładać pieluchy tetrowe?
W przypadku noworodków najlepszym wyborem okazują się pieluchy o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Nie są one skomplikowane w zakładaniu, choć najlepiej nauczyć się techniki, aby proces ten przebiegał szybko i sprawnie. Trzeba zacząć od tego, aby złożyć pieluchę wzdłuż na trzy warstwy. Kolejno należy zgiąć dolną część ku środkowi, tak by zachować dystans około 1/3 od dolnej krawędzi. W konsekwencji połowa złożonej pieluchy stanowi 6 warstw, natomiast druga część trzy warstwy.
Sposób składania jest jednak nieco zależny od płci — inaczej trzeba składać pieluchę dla dziewczynki, a inaczej dla chłopca. W drugim przypadku niezbędne jest sześć warstw z przodu, a dziewczynka ma grubsza część w zależności od tego czy leży na plecach, czy na brzuchu. Należy być bardzo ostrożnym w czasie przypinania agrafki — zapinając nią pieluchę, trzeba wsunąć dwa palce drugiej ręki między pieluchę a skórę dziecka, by nie uszkodzić jej ostrą agrafką. Cenna rada: agrafki łatwiej wpinają się w materiał, kiedy trzyma się je włożone w kostkę mydła.
Jak prać pieluchy tetrowe?
Pieluchy tetrowe należą do pieluch wielorazowych. W związku z powyższym trzeba szczególną uwagę poświęcić temu, aby je odpowiednio prać. Brudne pieluchy należy od razu włożyć do wody, uprzednio usuwając z nich każde ewentualne zabrudzenie. Tak przygotowane pieluchy można prać na dwa sposoby. Jednym z nich, który wydaje się być wygodniejszy, jest pranie w pralce automatycznej w wysokiej temperaturze (90 stopni). To takiego prania zaleca się stosować środki piorące, które przeznaczone są dla niemowlaków. Każdy cykl prania warto mimo wszystko rozszerzyć i wzbogacić o dodatkowe płukanie w czystej wodzie. Bywa, że pojawia się również konieczność wykonania prania wstępnego, gdyż samo namoczenie w wodzie nie przyniesie odpowiedniego rezultatu czystości.
Kolejnym sposobem jest pranie ręczne, które o dziwo jest równie często wybierane, co automatyczne. W tym przypadku dobrze jest użyć wiaderka lub miski z wodą. Pieluchy można wygotować w wiadrze metalowym, dodając do tego łagodnego mydła dla dzieci, a kolejno uprać je i kilkukrotnie wypłukać. Nieraz wystarczą dwa lub trzy płukania. Niestety bywa i tak, że jest ich o kilka więcej. Generalnie regułą jest taka, że płucze się do momentu, gdy pozostanie czysta woda. Warto pamiętać, iż pieluchy tetrowe wymagają prasowania.
Jaki rozmiar pieluch tetrowych będzie najbardziej odpowiedni?
Pieluchy tetrowe są dostępne w dwóch rozmiarach: 70 × 80 cm oraz 80 × 80 cm. Poza wielkością różnią się między sobą również grubością — i to właśnie na ten czynnik należy zwrócić uwagę. Im grubsza jest tetra, z której powstała pielucha, tym lepiej chłonie wilgoć. W przypadku, w którym priorytetem jest rozmiar, należy dostosować go do wagi i wieku dziecka.